CzasDzieci.pl Reklama w CzasDzieci.pl

Narzędzia graficznej reklamy online

 

Co dla marketerów jest najważniejsze w reklamie on-line? Liczba kliknięć, interakcja z użytkownikami, czy może kluczowym elementem jest zasięg?

 

Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska zrealizował projekt, w którym badaniu poddane zostały trzy typy reklamy online: „standard banner”, „rich-media” oraz „rich-media z wideo”.

 

Grono firm członkowskich i współpracujących z IAB Polska* postanowiło przyjrzeć się trzem typom reklamy internetowej, które emitowane były w ramach kampanii McDonald’s „Stars of America” informującej o nowych kanapkach dostępnych jesienią 2011 w ofercie restauracji.

 

Każda z kreacji stanowiła nieco odmienną formę reklamy graficznej i składała się z różnych elementów kreatywnej układanki. Dwie z nich stanowiły reklamy typu rich-media, czyli kreacje, które pozwalają internautom na interakcję dzięki zastosowaniu takich elementów jak mini-gra, możliwości odtwarzania filmów, przesuwania wirtualnych przedmiotów itp.

 

 

Wnioski z badania z pewnością okażą się bardzo przydatne marketerom oraz brand managerom odpowiedzialnym za obecność reklamową swoich marek w Sieci. Ukazują bowiem efektywność badanych reklam przez pryzmat wskaźników deklaratywnych (opartych na wywiadach z internautami), jak również pasywnych (opartych na danych dotyczących zachowania internauty podczas kontaktu z reklamą). Wśród tych drugich, oprócz standardowego miernika „klikalności” w reklamę (CTR), zastosowano w projekcie także miary zaangażowania (Dwell), określające czas kontaktu z reklamą czy liczbę interakcji.

 

Dzięki współpracy tak szerokiego grona kluczowych graczy marketingu i zastosowaniu różnych technik pomiaru udało się przybliżyć w sposób wielowymiarowy badane narzędzia graficznej reklamy online. Wyniki projektu pokazują, że twórcze podejście do reklamy się opłaca i ma przełożenie na efekt brandingowy, a jednocześnie uzmysławiają, że stosowanie odosobnionych wskaźników do oceny efektywności reklamy – takich jak np. CTR, który nic nie mówi o zaangażowaniu – może prowadzić do mylnych wniosków marketingowych – powiedział Paweł Kolenda, manager ds. badań w IAB Polska.

Czy wyniki badań przyczynią się do przeniesienia wydatków marketingowych w kierunku kampanii wywołujących interakcję z odbiorcą? Nie można oczekiwać rewolucji, jednak takie wyniki dobitnie pokazują, że warto inwestować w kreatywność.

Pobierz pełny raport ze strony http://www.iabpolska.pl/index.php?mnu=47&id=227

 

* Kampania została przygotowana przez firmy z grupy OMD (Macroscope, Digital) oraz Tribal DDB, wyemitowana w ramach sieci ARBO Interactive i na portalach grup: Gazeta.pl, Interia.pl, Onet.pl, Wp.pl, zaś pomiarów dokonały IIBR i Mediamind.

© CzasDzieci.pl